Αρχική σελίδα Sport.gr

Τελευταία ενημέρωση: 18/04/2012 @ 17:46

Μπρέικ στο Ρέθυμνο ο Πανιώνιος

γράφει: Σπύρος Πολυχρονόπουλος

Ο Πανιώνιος έκανε το μπρέικ στο πρώτο ματς με τον ΑΓΟΡ και πλέον θέλει μία ακόμη νίκη για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1.

Πιο έμπειρη ομάδα ο Πανιώνιος κατάφερε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό στο ματς και να επικρατήσει με 83-71, κάνοντας το 1-0 στις νίκες.

Στο ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές, αλλά και άστοχες, κάτι που φαίνεται από το 8-8 στο πεντάλεπτο.

Στη συνέχεια, όμως, ο Πανιώνιος βελτίωσε την εικόνα του, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και με κορυφαίους τους Μπάρλο και Κις, ξέφυγε με 19-12. Ωστόσο, ο ΑΓΟΡ απάντησε με σερί 4-0 και μείωσε στους τρεις, στο τέλος της περιόδου (16-19, 10`).

Ο Πανιώνιος, όμως, μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με κορυφαίο τον Μπάρλο προηγήθηκε με 27-19, ενώ πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (24-34, 15`).

Το Ρέθυμνο, όμως, κατάφερε και πάλι να μείνει μέσα στο ματς και να ρίξει στο ημίχρονο τη διαφορά κάτω από τους 10 (37-43, 20`).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και με τον Κρίστμας να αναλαμβάνει δράση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 46-46. Ο Πανιώνιος, όμως, αντέδρασε και απάντησε με σερί 6-0, για να ξαναπάρει το προβάδισμα (46-52).

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μπήκε στην τελευταία περίοδο με... αέρα 13 πόντων (63-50, 30`).

Πιο έμπειρη ομάδα ο Πανιώνιος κατάφερε να διαχειριστεί έξυπνα τη διαφορά που είχε πάρει. Ο ΑΓΟΡ από την άλλη μεριά προσπάθησε να μειώσει με περιφερειακό σουτ, αλλά ήταν άστοχος κι έτσι, αντί να πέσει η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε (74-56).

Ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για τους γηπεδούχους, ο Πανιώνιος διαχειρίστηκε έξυπνα το ματς και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ με 83-71.

Λέξεις κλειδιά: ΑΓΟΡ, Πανιώνιος