Αρχική σελίδα Sport.gr

Τελευταία ενημέρωση: 03/05/2012 @ 21:20

Εμεινε στην Α1 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της ΕΑ Πατρών στο Μετς, έκανε το 3-1 στην σειρά των πλέι άουτ και εξασφάλισε την παραμονή του στην Α1 ανδρών.

Αντίθετα, η ΕΑΠ υποβιβάστηκε και θα αγωνίζεται από του χρόνου στην Α2, μετά από 10 χρόνια συνεχόμενης παρουσίας στην πρώτη κατηγορία.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο σετ, όπου η μία ανατροπή διαδεχόταν την άλλη, με την ΕΑΠ να έχει διπλή ευκαιρία στο 23-24 για να πάρει αυτή το προβάδισμα, αλλά να μην την εκμεταλλεύεται κι έτσι η πλάστιγγα να γείρει υπέρ των γηπεδούχων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την αναποτελεσματικότητα της ΕΑΠ και προηγήθηκε με 6-2, αναγκάζοντας τον κ. Γεράνιο να πάρει τάιμ άουτ, με τους αχαιούς να βρίσκονται πίσω στο σκορ μέχρι το 10-6.

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟ άρχισε να κάνει λάθη και το υπέρ του 11-8 έγινε 12-13 για την ΕΑΠ. Το ενδιαφέρον όμως κράτησε μέχρι το 15-16, αφού το καλό σερί του Γκορμπάτκοφ στο σερβίς έφερε τον ΠΑΟ στο 19-16, χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ.

Στο β' σετ το ματς ξεκίνησε ισορροπημένο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8), αλλά μετά την επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο η ΕΑΠ έτρεξε ένα σερί 0-4 διαμορφώνοντας το σκορ σε 7-12 (με τον Γιούρισιτς να κερδίζει δύο πόντους από μπλοκ).

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει λύσεις, δεν μπορούσε να πιέσει στο σερβίς κι έτσι οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση τη διαφορά φτάνοντας εύκολα στο 1-1.

Το τρίτο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε... Ο ΠΑΟ με όπλο το σερβίς του προηγήθηκε με 9-5, με την ΕΑΠ να απαντά με ένα εκπληκτικό σερί 0-7 (με Γιούρισιτς στο σερβίς) διαμορφώνοντας το σκορ στο 9-12.

Μετά το τάιμ άουτ του Καζάζη, ο ΠΑΟ απάντησε με δικό του σερί 4-0 και επανέκτησε το προβάδισμα (13-12) για να αρχίσει το θρίλερ.

Το 17-19 υπέρ των αχαιών έγινε 19-19 με επίθεση Πρωτοψάλτη και κίτρινη στον Βούγιοβιτς για διαμαρτυρία, ενώ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 21-19 με άουτ του Ασπιώτη.

Ο κ. Γεράνιος απέσυρε τον Βούγιοβιτς κι ο νεαρός Πατρινός παίζοντας συνεχώς με τον Γιούρισιτς, όχι μόνο κράτησε ζωντανή την ΕΑΠ (21-21), αλλά την έφερε μπροστά στο σκορ με 23-24 με άσο.

Στην επόμενη φάση η ΕΑΠ είχε διπλή ευκαιρία να τελειώσει το σετ με ισάριθμες κόντρες του Μίλεφ, ο οποίος δέχθηκε το μπλοκ (24-24).

Αμέσως μετά ο Παπαδόπουλος δεν άφησε τη μπάλα να καταλήξει άουτ από το μπλοκ του ΠΑΟ κι έδωσε την ευκαιρία στον Χριστοφορίδη για το 25-24, για να τελειώσει το σετ με φιλέ του Μακρυγιάνη (σε άουτ επίθεση του Γκορμπάτκοφ).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-7 στο δ' σετ, όμως η κακή υποδοχή τους έφερε τον ΠΑΟ μπροστά με 8-7 και μετά το 8-8, ένα νέο σερί των γηπεδούχων έκανε το σκορ 13-8.

Η ΕΑΠ ήταν φανερό πως είχε μείνει πλέον από ψυχικές δυνάμεις, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να επανακάμψει κι ο ΠΑΟ έφτασε στο τελικό 25-16 που σήμανε και την παραμονή της ομάδας στη Volleyleague.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 27-25, 25-16.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 8 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αγγελόπουλος 3, Κοτσιλιάνος 8 (8/17 επ., 23% υπ. - 00% άριστες), Γκορμπάτκοφ 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (11/16 επ., 52% υπ. - 35% άριστες), Ζουπάνης 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 50% υπ. - 25% άριστες / Πιπέργιας 3, Κόλεφ 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 33% υπ. - 33% άριστες), Στίγγας 1.

ΕΑΠ (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 3 (2/9 επ., 48% υπ. - 37% άριστες), Βούγιοβιτς 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Μακρυγιάννης 9 (4/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 20 (10/17 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (12/33 επ.), Μίλεφ 4 (4/10 επ., 54% υπ. - 32% άριστες), Καραγιάννης -λ 57% υπ. - 43% άριστες) / Πατρινός 1, Πατακιάρας.