Αρχική σελίδα Sport.gr

Τελευταία ενημέρωση: 21/04/2012 @ 19:30

Εκανε το break στο Ρέντη ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός κέρδισε στο Ρέντη με 3-2 τον Ολυμπιακό και απέχει πλέον μία νίκη από την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 των ανδρών

Μεγάλη νίκη στο τάι μπρέικ σημείωσε η ομάδα του Παμβοχαϊκού στου Ρέντη, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης, καθώς το επόμενο ματς θα γίνει στο Βραχάτι.

Ο Τέλης Σωτήρχος, που παρέταξε τον Ολυμπιακό μόνο με έλληνες, δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον ερυθρόλευκο πάγκο με νίκη και πλέον η ομάδα του θα πρέπει να κερδίσει στο Βραχάτι αν θέλει να επαναφέρει την σειρά στο Ρέντη.

Τα πρώτα τρία σετ ήταν αμφίρροπα με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο και το τρίτο στις λεπτομέρειες και τους φιλοξενούμενους να κατακτούν το δεύτερο, επίσης με μεγάλη δυσκολία.

Οι ερυθρόλευκοι φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις στη συνέχεια και ο Παμβοχαϊκός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Αρχικά ισοφάρισε στο στο τέταρτο σετ και με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία κέρδισε στο τάι μπρέικ, αποκτώντας το πάνω χέρι στη σειρά.

Πλέον η ομάδα του Νίκου Ζαλμά χρειάζεται άλλη μια νίκη για να πανηγυρίσει την 3η θέση, με την επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων να είναι προγραμματισμένη για τη Δευτέρα (23/4) στο κλειστό της Βόχας (19:00GR).

Τα σετ: 28-26, 23-25, 25-22, 17-25, 11-15

Λέξεις κλειδιά: Ολυμπιακός, Παμβοχαϊκός